Zdeněk Vilímek

zdenek-vilimek.webnode.cz

Kraj: Jihomoravský, Okres: Hodonín

Email: z.vilimek(zavináč)gmail.com

Tel: +420 776 862 608

Lektorská činnost:

  • Výuka hry na didgeridoo (individuální výuka, skupinové workshopy, tréninkové CD 1 pro začátečníky + interaktivní CD2 pro pokročilé a koncertní hráče)
  • Hudební, ekologické a výchovně-vzdělávací programy pro školy i veřejnost (S hudbou kolem světa, Rytmus ulice, Praktické životní dovednosti dětí a mládeže, Z pravěku do matrixu, Kořeny života)
  • Česká muzikoterapeutická metodika HUDBA TĚLA pro speciální pedagogy a pedagogické pracovníky (Národní ústav pro vzdělávání, Praha, akreditace MŠMT ČR)

Spolupráce se Správou jeskyní ČR, Agenturou pro ochranu přírody a krajiny ČR, MŠMT ČR a dalšími organizacemi podporující vztah k přírodě, člověku a umění.

Projekty:

Mezinárodní benefiční festival v jeskyních CAVE BEAT

www.cave-beat.org

Mezinárodní benefiční festival v jeskyních s názvem CAVE BEAT pořádá občanské sdružení JESKYNNÍ TEP o.s. (výchovně-vzdělávací a kulturní akce) ve spolupráci se Správou jeskyní ČR (www.jeskynecr.cz) a Správou CHKO Moravský kras (www.moravskykras.ochranaprirody.cz). Akce navazuje na benefiční koncertní pouť DIDGERIDOO V JESKYNI započatou v roce 2011. Hlavním tématem putovního festivalu CAVE BEAT je „PŘÍRODA, ČLOVĚK a UMĚNÍ“ s cílem vytvoření podmínek pro hravý dialog pravěkých jeskynních prostor s živou akustickou hudbou a zpěvem, který nabídne návštěvníkům nevšední umělecký, smyslový a emoční zážitek. Podvečerní umělecká vystoupení se konají od dubna do září v sedmi moravských jeskyních. Polovina z příjmu ze vstupného je věnována podpoře zážitkových výchovně-vzdělávacích a ekologických programů pro 1. stupeň základních škol.

 

Projekt KOŘENY ŽIVOTA

Celodenní výchovně-vzdělávací a ekologický program pro žáky 1. stupně základních škol v prostředí archeologicky významných moravských jeskyní a okolní přírodě. Během netradiční návštěvy jeskyně a celodenního putování přírodou s tematickými stanovišti si žáci osvojí praktické dovednosti spojené s pobytem v přírodě, získají představu o životě v pravěkých dobách a dozvědí se zajímavosti o přírodním a společenském vývoji v kontrastu současné moderní civilizace.

 

Mezinárodní benefiční festival DIDGERIDOO V JESKYNI

www.didgeridoovjeskyni.cz

Mezinárodní benefiční festival DIDGERIDOO V JESKYNI pořádá občanské sdružení JESKYNNÍ TEP o.s. (výchovně-vzdělávací a kulturní akce) ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou Jeskyně Výpustek u Křtin v Moravském krasu (jeskyně s největší kapacitou v ČR, až 1.000 lidí). Nyní jednodenní akce konaná v Jeskyni Výpustek a v areálu před jeskyní, se zrodila z putovní benefiční koncertní poutě DIDGERIDOO V JESKYNI v roce 2011, kterou jsem uspořádal s přáteli kolem nástroje didgeridoo. Didgeridoo je dechový hudební nástroj australských domorodců, který patří k nejstarším na Zemi. Mezi pravěkým prostorem jeskyně s původní akustikou a hráči na didgeridoo vzniká experimentální a zároveň hravý dialog, který přináší návštěvníkům festivalu neopakovatelný umělecký zážitek. Součástí festivalu jsou hudební a taneční dílny konané před jeskyní, prezentace výrobků chráněných dílen a výrobců netradičních hudebních nástrojů, ochutnávka potravin ekologického zemědělství, čajovna v jurtě a v neposlední řadě nevšední setkání tuzemských a zahraničních hráčů na didgeridoo.

 

Projekt MUZIKOTERAPIE V KOJENECKÉM ÚSTAVU SZPD V OLOMOUCI

Benefičním záměrem festivalu Didgeridoo v jeskyni je podpora komplexního systému péče o děti se sociálně zdravotními riziky umístěných v prostředí kojeckého ústavu. Muzikoterapie je jedna z cest, která může zlepšit tělesný, psychický i sociální rozvoj těchto dětí. Projekt Muzikoterapie v Kojeneckém ústavu SZPD v Olomouci je podporován poměrnou částí příjmu z festivalového vstupného (dle ekonomické situace akce) a příspěvky výrobců nebo hráčů. Projekt navazuje na zkušenosti s využitím muzikoterapeutických postupů v Dětském centru s komplexní péčí a podpůrnou rodinnou terapií při Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 (od r. 2005), na kterém jsem se podílel jako speciální pedagog se zaměřením na muzikoterapii. Cílem projektu Muzikoterapie v Kojeneckém ústavu SZPD v Olomouci je zavést dlouhodobou nabídku podpůrné formy umělecké terapie pro děti v prostředí kojeneckého ústavu a pokusit se zmírnit dopady sociálně zdravotních rizik. Hudební skupina LIDOTEP bandzone.cz/lidotep

Přirozená hudba

Stejně jako život, tak i hudba je pro mě výzvou k hravému vývoji i tichému zastavení. Přirozenou hudbu vnímám jako zdroj radosti, tvořivosti a nekonečné hravosti… Nezkoumám ani nerozděluji moc hranice přirozené a umělé hudby. Hudba je dle mého univerzální vyjadřovací a tvůrčí princip, který může být vlastní zpěvákovi, akustickému hráči na bubny nebo didgeridoo, stejně jako „dýdžejovi“, který se projevuje pomocí elektronických vibrací. Příjemnější je však pro mě úkryt jeskyně nebo tichého místa v přírodě, kde se rád inspiruji k tvorbě. Hraji převážně akusticky, dynamicky i klidně, stromům i lidem, sám i s přáteli…